Jakie zasłony do domu wybrać?

Jakie zasłony do domu wybrać?

Zasłony to niepozorny element wyposażenia naszego domu, jednak niezwykle istotny. Z jednej strony pełni funkcję dekoracyjną i jest integralną częścią aranżacji, z drugiej chroni przed promieniami słonecznymi w ciągu dnia oraz zapewnia prywatność. Zwłaszcza w godzinach wieczornych przy zapalonych lampach – wtedy nasze poczynania widzą nasi sąsiedzi, a gdy mieszkamy w bloku, możemy zebrać wtedy całkiem liczną publikę. Podpowiadamy więc jak wybrać zasłony do naszego mieszkania.

Jak w przypadku większości produktów przeznaczonych do aranżacji mieszkania, także zasłony dostępne są w najróżniejszych wariantach kolorystycznych oraz wzorach. Trzeba pamiętać, że te kilka lub nawet kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni wpłynie na ogólny wystrój pomieszczenia. Dlatego też warto kierować się kilkoma wskazówkami/zasadami, które pomogą osiągnąć pożądany efekt. Należy pamiętać, że do niewielkich pomieszczeń nie powinniśmy dobierać ciężkich oraz zbyt wzorzystych zasłon, ponieważ zmniejszą one optycznie salon czy też sypialnię.

Na początek trzeba zastanowić się, czy zasłony mają stanowić zdecydowaną dekorację wnętrza czy jedynie tło aranżacji. Jeśli ich zadaniem w naszym domu będzie jedynie osłonięcie nas od świata za oknem, i nie chcemy by wpłynęły na wystrój, najlepiej wybrać zasłony z gładkiego materiału. Nowoczesne, jednokolorowe i stonowane pasują do żaluzji czy rolet rzymskich i ocieplają pomieszczenie. Warto pamiętać, że najbezpieczniejszym kolorem jest biel – takie zasłony sprawdzą się w zasadzie w każdym wnętrzu. To także dobry wybór dla osób, które stawiają na minimalistyczny wystrój wnętrza i zasłony mają być wyłącznie uzupełnieniem prostych mebli i elementów wykończenia. Z drugiej strony, te zasłony sprawdzą się też w domach, gdzie wystrój jest już dość kolorowy i zróżnicowany, i nie ma potrzeby dodatkowego go urozmaicania. Co innego, gdy nasz salon czy pokój jest monotonny i zapragniemy go ożywić – zastosowanie zasłony w odważnym kolorze lub wzorów na tkaninie spowoduje, że wnętrze nabierze zdecydowanego charakteru. Można połączyć ze sobą nawet kilka wzorów, dobrze sprawdzają się zwłaszcza motywy kwiatowe. Ciekawym pomysłem będzie też ozdobienie roślinami okien.

Dla osób, które lubią się zdrzemnąć w ciągu dnia, albo pracują na nocną zmianę, świetnym rozwiązaniem będzie kupno zasłon zaciemniających. Wbrew pozorom, nie muszą one być czarne czy w ciemnym kolorze. Szeroki wybór sprawia, że barwa zasłony zależy tylko od klienta.

Artykuł powstał we współpracy z SIBLO – sklep internetowy z meblami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.